2017 Results by Age Group


Branch Co. Coalition Against Domestic Violence 5K


Age Group Results


April 29, 17




Results Available Now at michianatiming.com/live



Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Women: Top Finishers 0- 9 10-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Crawford 129 21 13 23:59.1 4:48/K
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Kent 149 43 23 25:21.1 5:04/K
Top

Female 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brookelyn Parker 218 9 34 29:00.4 5:48/K
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lainey Yearling 216 10 15 24:37.9 4:55/K
2 Kalila Glei 138 11 32 28:51.1 5:46/K
3 Blythe Abbott Coldwater 174 11 38 31:06.4 6:13/K
4 Lorelai Kuigler 215 10 42 32:37.2 6:31/K
5 Emily Delisle 133 10 49 34:40.0 6:56/K
6 Alexis Wood 168 11 56 36:14.0 7:15/K
7 Kylie Sattler 161 12 59 36:57.4 7:23/K
8 Hailey Horn 213 10 61 38:17.4 7:39/K
9 Josselyn Martinez 154 11 65 40:32.1 8:06/K
10 Marijo Deal 131 12 66 41:25.1 8:17/K
11 Breana Holroyd 145 13 67 42:14.2 8:27/K
12 Gwen Richards Quincy 214 11 72 44:13.0 8:51/K
13 Gabbby Bookmur 217 11 82 56:40.6 11:20/K
14 Maribeth Deal 196 12 86 1:01:12.9 12:14/K
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johana Bovee Coldwater 127 27 28 28:09.1 5:38/K
2 Janelle Harris Allen 141 27 30 28:30.5 5:42/K
3 Vickie James 148 26 39 31:21.4 6:16/K
4 Lora Grodavent 139 27 51 34:43.7 6:57/K
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Burns 178 33 27 27:50.3 5:34/K
2 Michelle Scheetz 162 38 36 29:41.1 5:56/K
3 Liz Kelley 177 32 37 30:03.0 6:01/K
4 Michelle Barve Coldwater 125 34 46 33:07.1 6:37/K
5 Carrie Rodesiler 186 38 55 35:47.9 7:09/K
6 Cindy Wood 172 35 62 38:44.7 7:45/K
7 Amanda Holroyd 144 34 68 42:22.3 8:28/K
8 Heather Wood 170 36 75 48:43.1 9:45/K
9 Stacey Donner Coldwater 134 31 77 50:20.2 10:04/K
10 Kelli Stempien Coldwater 164 39 78 50:22.5 10:04/K
11 Samantha Sharrar 203 33 80 52:21.5 10:28/K
12 Sam Gripman 189 33 81 54:35.4 10:55/K
13 Tabitha Verdier 188 39 84 58:13.7 11:39/K
14 Bess Deal 195 35 85 1:01:12.4 12:14/K
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacy Guierther 198 47 40 31:52.8 6:22/K
2 Melinda Waffle 197 43 41 31:53.1 6:23/K
3 Jennifer Longardner Coldwater 152 42 44 32:46.2 6:33/K
4 Amy Delisle Union City 132 40 50 34:42.8 6:56/K
5 Amy Hassenzahl 142 43 57 36:47.1 7:21/K
6 Danielle Kelly 192 42 69 43:38.8 8:44/K
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Nusbaum 157 53 31 28:44.3 5:45/K
2 Terri Ballard 122 52 47 33:15.0 6:39/K
3 Cheryl Bassage Quincy 126 54 48 34:11.5 6:50/K
4 Marcia Barry 123 51 53 35:07.6 7:01/K
5 Susan White 167 56 54 35:47.4 7:09/K
6 G And W Displays 200 52 74 46:08.9 9:14/K
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Baker 121 65 60 37:05.1 7:25/K
2 Patti Roberts 159 65 64 40:06.0 8:01/K
3 Deborah Chapin 128 62 76 49:27.2 9:53/K
4 Diana Lane 151 64 79 50:47.1 10:09/K
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eamon McKenna 185 36 1 16:56.8 3:23/K
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Bates Kendallville 179 44 2 18:32.6 3:42/K
Top

Male Seniors Over 70 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Acie Stanfill Coldwater 163 74 10 23:10.4 4:38/K
Top

Male 9 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Braylon Wood 169 7 63 38:45.9 7:45/K
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brody Glei 137 14 12 23:29.6 4:42/K
2 Sam Verdier 190 14 71 43:50.3 8:46/K
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Vargo 182 17 16 24:38.0 4:56/K
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Daugherty 176 26 3 18:46.6 3:45/K
2 Joel Korson 150 25 5 21:35.1 4:19/K
3 Nathan Owsley 199 23 6 21:46.9 4:21/K
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Salvador Martínez 155 36 9 23:07.3 4:37/K
2 Tom Duff 135 38 14 24:21.2 4:52/K
3 Corey Parker 194 35 18 24:47.8 4:57/K
4 Jonathan Koyl 183 36 19 24:53.7 4:59/K
5 Brett Bartell 124 38 20 25:06.9 5:01/K
6 Larry Burns 180 35 26 27:43.0 5:33/K
7 John Morrell 156 38 33 29:00.1 5:48/K
8 David Richards 191 31 43 32:40.6 6:32/K
9 Thomas Madden 153 30 45 33:06.8 6:37/K
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Kennedy 181 44 11 23:22.4 4:40/K
2 Justin Wood Coldwater 171 40 24 26:21.0 5:16/K
3 John Wellet 166 48 35 29:32.0 5:54/K
4 Jeremy Hassenzahl 143 40 58 36:47.8 7:21/K
5 Brien Kelly 193 42 70 43:38.9 8:44/K
6 Super Liquor 2 201 48 73 44:52.9 8:58/K
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Crawford 130 50 8 22:44.8 4:33/K
2 Scott Licht 202 50 17 24:40.1 4:56/K
3 Terry Wooster Angola 173 59 21 25:17.9 5:03/K
4 Bill Hudson 146 56 22 25:21.1 5:04/K
5 Brian Stevens Coldwater 165 54 25 26:58.8 5:24/K
6 Joe Hughes 147 56 29 28:26.2 5:41/K
7 Kon Bookmyer Coldwater 175 54 83 56:48.6 11:22/K
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Price Quincy 158 62 4 20:29.3 4:06/K
2 Dan Washburn Tekonsha 184 63 7 22:14.3 4:27/K
3 Ray Roberts 160 65 52 35:05.8 7:01/K